اخبار بازرگانی2021-12-17T16:28:26+03:30

  اخبار بازرگانی

خسارت تعطیلی پنج‌شنبه به تجارت

موضوع تعطیلات دو‌روزه که قرار است در صحن مجلس مطرح شود، فعالان اقتصادی را بر آن داشت تا بیانیه‌ای منتشر کنند و درآن خواستار تعطیلی شنبه به‌جای پنج‌شنبه شوند. این بیانیه که از سوی هیات‌نمایندگان اتاق تهران به تایید رسیده، عنوان می‌کند؛ اعلام تعطیلی روزهای پنج‌شنبه و جمعه، ایام کاری مشترک با اغلب کشورهای جهان را به سه روز در هفته تقلیل داده و خسارت قابل‌توجهی به مبادلات تجاری وارد می‌کند. از سوی دیگر، درنظرگرفتن تعطیلی روزهای جمعه و شنبه از تحمیل هزینه‌های اجتناب‏‏‏‏‌پذیر بر مراودات جلوگیری می‌کند و شرط لازم جهت رونق بازارهای منطقه‌ای را برآورده می‌سازد. همچنین یکی از محورهای مهم نود و ششمین نشست شورای گفت‏‏‏‏‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی استان تهران در اتاق بازرگانی تهران نیز به این موضوع اختصاص یافت. در این نشست رئیس اتاق تهران اظهار امیدواری کرد ( ادامه مطلب ... )

هارمونی تجارت در آلپ

هاد نمایندگی و با هدف حمایت از کسب‌وکارهای اتریشی تاسیس شده‌است و نقش مهمی در توسعه و رشد اقتصادی این کشور دارد. اتاق اقتصاد فدرال اتریش، وظایف و مسوولیت‌های گسترده‌ای را در ارتباط با اقتصاد اتریش بر عهده دارد. این سازمان تلاش می‌کند تا به وسیله ارائه خدمات، نظارت و نمایندگی، محیطی مساعد برای رشد و پیشرفت کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ فراهم‌آورد. WKO در ارتباط با کسب‌وکارها، مشاوره‌‌‌‌‌های لازم را در زمینه‌‌‌‌‌های مختلفی مانند حقوق و دستمزد، مالیات، قوانین کاری و مسائل مرتبط با تجارت بین‌المللی ارائه می‌دهد. این سازمان همچنین وظیفه آموزش‌های مرتبط با کار و تجارت را نیز بر عهده دارد تا کسب‌وکارهای اتریشی بتوانند با روزآمدترین دانش و مهارت‌ها در بخش‌های مختلف فعالیت کنند. تنوع اقتصادی اتریش، یکی از کشورهای حوزه یورو است که به لحاظ اقتصادی بسیار پویا و ( ادامه مطلب ... )

میراث شوم تفکیک صمت

لایحه انتزاع وزارت بازرگانی از وزارت صمت این هفته در صحن علنی مجلس بررسی می‌شود. در این راستا نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» درخصوص این لایحه به اظهارنظر پرداخته‌اند. لایحه‌ای که میراث شومی از گذشته است و پیامدهایی در همان زمان به دنبال داشت و موجب دوگانگی و اصطکاک در زمینه سیاستگذاری در این دو بخش همبسته با یکدیگر شده بود. مجلس این هفته لایحه احیای وزارت بازرگانی را بررسی می‌کند که در صورت تصویب و عدم‌مخالفت شورای‌نگهبان، می‌توان گفت که از اواسط زمستان این وزارتخانه تشکیل خواهد شد. البته این خبر پیش ا ز این نیز از سوی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام‌شده بود. در این راستا نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» اعلام کردند که نظر دولت برای تشکیل وزارت بازرگانی تغییر کرده است اما لایحه را پس نمی‌گیرد. یک ( ادامه مطلب ... )

فاز جدید جدال پینگ‌‌‌‌‌پنگی انتخابات اتاق

ماجراهای مربوط به انتخابات دوره دهم اتاق بازرگانی، تبدیل به مثنوی بلندبالایی شده‌است که شاید بسیاری از پیگیران حرفه‌‌‌‌‌ای مسائل مربوط به اتاق را نیز دچار ملال کرده باشد. با فرض اینکه خواننده اخبار قبلی مربوط به این ماجرا را پیگیری کرده باشد، این موضوع از روز یکشنبه و پس از سخنان سلاح‌‌‌‌‌ورزی در جلسه هیات‌نمایندگان وارد مرحله‌‌‌‌‌ای دیگر شد. نخست اینکه بحث از مجاری غیررسمی، وارد کانال رسمی شد و گفت‌و‌گوهای مربوط به شبکه‌‌‌‌‌های اجتماعی به صدور بیانیه رسمی رسید. سلاح‌‌‌‌‌ورزی در بخشی از سخنان خود در این روز با اشاره به حکم برکناری خود از سوی شورای‌عالی نظارت ایراداتی حقوقی به آن وارد کرد و در نهایت گفت که حکم خود را در صورتی‌که روال قانونی داشته‌باشد و قوه‌‌‌‌‌قضائیه آن را تایید کند می‌‌‌‌‌پذیرد، اما دولت منتظر نباشد که رئیس بعدی ( ادامه مطلب ... )

پتانسیل ۲۰‌میلیارد دلار تجارت با عراق

نماینده ویژه تجاری ایران در عراق ضمن اشاره به ظرفیت تجارت ۲۰‌میلیارد دلاری بین ایران و عراق، گفت: به دلیل فاصله زیاد بین صادرات و واردات با عراق، این کشور تمایلی به برقراری تجارت آزاد ندارد. به گزارش خبر‌‌گزاری مهر، فرزاد پیلتن نماینده ویژه تجاری ایران در عراق در مورد وضعیت تجارت ایران و عراق، اظهار کرد: طی ۶ ماهه ابتدای سال‌جاری حدود ۴.۵میلیارد دلار کالا از ایران به عراق صادر شده‌ و حدود ۱۵۰‌میلیون دلار کالا از کشور مذکور به ایران وارد شده‌است. وی افزود: با توجه به اینکه دوره ماموریت رایزن سابق بازرگانی ایران در عراق به پایان رسیده‌است، سازمان توسعه‌تجارت ایران به‌منظور حفظ فعالیت دفتر رایزنی بازرگانی مذکور، ضمن تعیین و معرفی نماینده ویژه موقت تجاری در کشور مذکور، در حال بررسی و انتخاب ۳ رایزن جدید بازرگانی جهت اعزام ( ادامه مطلب ... )

توسعه نفوذ سعودی در منطقه و آفریقا

سلسله‌‌‌‌‌ گزارش‌های «پایش‌‌‌‌‌ تحولات تجارت‌جهانی‌‌‌‌‌» رویدادهای‌‌‌‌‌ کلیدی‌‌‌‌‌ در محیط‌‌‌‌‌ ژئواکونومیک‌‌‌‌‌ ایران را موردبحث‌‌‌‌‌ و بررسی‌‌‌‌‌ قرار می‌دهد. در این‌‌‌‌‌ قالب‌‌‌‌‌، رویدادهای‌‌‌‌‌ کلیدی‌‌‌‌‌ از منظر تاثیرگذاری‌‌‌‌‌ بر دیپلماسی‌‌‌‌‌ اقتصادی‌‌‌‌‌ و موقعیت‌‌‌‌‌ ژئواکونومیک‌‌‌‌‌ ایران مورد‌توجه‌‌‌‌‌ قرار می‌گیرند. هدف از تهیه‌‌‌‌‌ این‌‌‌‌‌ گزارش که‌‌‌‌‌ به‌صورت ماهانه‌‌‌‌‌ از سوی‌‌‌‌‌ مرکز پژوهش‌های‌‌‌‌‌ اتاق ایران منتشر می‌شود، ارائه‌‌‌‌‌ تصویری‌‌‌‌‌ روشن‌‌‌‌‌ از محیط‌‌‌‌‌ ژئواکونومیک‌‌‌‌‌ ایران و فرصت‌ها و تهدیدهای‌‌‌‌‌ ایران در این‌‌‌‌‌ فضا است‌‌‌‌‌. سهم‌‌‌‌‌ دو ‌تریلیون دلاری موافقت‌نامه‌‌‌‌‌‌های تجارت آزاد در اروپا بر اساس سومین‌‌‌‌‌ گزارش سالانه‌‌‌‌‌ اجرای سیاست‌‌‌‌‌ تجاری اتحادیه‌‌‌‌‌ اروپا که‌‌‌‌‌ اخیرا منتشر شد، ارزش تجارت اتحادیه‌‌‌‌‌ اروپا از طریق‌‌‌‌‌ توافق‌نامه‌های تجارت آزاد با شرکای جهانی‌‌‌‌‌ برای اولین‌بار در سال‌٢٠٢٢ از ٢‌تریلیون یورو گذشت‌‌‌‌‌. گزارش کمیسیون اروپا نشان می‌دهد که‌‌‌‌‌ تجارت با ٢٠ شریک‌‌‌‌‌ برتر در قالب‌‌‌‌‌ موافقت‌نامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تجارت آزاد در سال‌٢٠٢٢ به‌طور متوسط‌‌‌‌‌ نزدیک‌‌‌‌‌ به‌‌‌‌‌ ٣٠‌درصد ( ادامه مطلب ... )

عنوان

Go to Top