روزنامه دنیای اقتصاد؛
بیش از یک ماه از نهایی شدن واردات واکسن از سوی بخش خصوصی می‌گذرد؛ اما هنوز مشکلات پیش‌روی واردات آن حل نشده است. رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو در این خصوص گفت: همان‌طور که پیش از این اعلام کرده بودیم، واردات ۳ میلیون د‌ز واکسن آسترازنکا به کشور از بخش خصوصی نهایی شده و ال‌سی لازم در این زمینه باز شده است. در حال حاضر دو مشکل در این زمینه وجود دارد. نخست آنکه ۳ میلیون د‌ز از این واکسن فعلا موجود نیست و تنها ۵۰۰ هزار د‌ز آن تولید شده است، اما تا شهریور این ظرفیت خریداری شده پر می‌شود و امکان واردات آن به کشور وجود خواهد داشت. از سوی دیگر این واکسن‌ها نیاز به امضا و مجوز نخست وزیر هند دارد که هنوز نهایی نشده است.
ناصر ریاحی در گفت‌و‌گو با «ایسنا» افزود: بخش خصوصی خرید ۳میلیون د‌ز واکسن سینوفارم چین را نیز پیگیری می‌کند که هنوز به مرحله گشایش ال‌سی نرسیده است. واردات این واکسن‌ها ابتدا باید به تایید سفارت این کشور برسد و از سوی دیگر سازمان غذا و دارو برگه نمایندگی این شرکت را خواسته که چون تاکنون نماینده‌ای در ایران نداشته‌اند، فرآیند دریافت آن طولانی خواهد شد. از سوی دیگر مقداری واکسن از سهمیه کشورهای دیگر که وضعیت کرونایی بهتری دارند از سوی واردکننده پیدا شده که امیدواریم با دریافت مجوزهای لازم، امکان واردات به کشور فراهم شود. از این رو فعلا نمی‌توان زمان‌بندی دقیقی در این زمینه اعلام کرد، اما پیگیری‌ها در همه این حوزه‌ها ادامه دارد.
وی درباره کاهش تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تولید و تامین دارو‌ گفت: از نوروز امسال و حتی هفته‌های پیش از آن، عملا میزان ارز تخصیص یافته برای واردات دارو یا مواد اولیه و واسطه‌ای تولید دارو در کشور به عدد صفر نزدیک شده و اگر در این مدت دارو یا مواد اولیه‌ای وارد شده نیز با حداقل اسناد و بر اساس تعهد واردکنندگان به شرکت‌های خارجی برای تسویه‌حساب در آینده به کشور رسیده است.
ریاحی با تکذیب برخی ادعاها در دریافت ارز دارو از سوی چند شرکت محدود، توضیح داد: اگر در هفته‌های گذشته ارزی به دارو تخصیص داده شده نیز مربوط به شرکت‌هایی بوده است که پیش از این دارو یا مواد اولیه را به کشور وارد کرده بودند و زمان برای تسویه‌حساب آنها در حال سر آمدن بود. از آنجا که این احتمال وجود دارد که در شهریور امسال، سیاست تخصیص ارز دولتی تغییر کند، برای آنکه در آینده مشکل کمتری برای شرکت‌هایی که در گذشته دارو وارد کرده اما ارز نگرفته بودند به وجود آید، تلاش شده بخشی از ارزهای محدود موجود به آن تعلق گیرد.
عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به فهرست محدود داروهایی که در حال حاضر به ایران وارد می‌شوند، گفت: در سال‌های گذشته قرار بر این بوده داروهایی که امکان تولید آنها در داخل کشور وجود دارد دیگر وارد نشوند. از این رو در سال‌های گذشته یا مواد اولیه و واسطه‌ای موردنیاز برای تولید دارو در داخل وارد شده‌اند یا داروهای آماده‌ای به کشور رسیده‌اند که چند حالت داشتند؛ نخست آنکه امکان تولید آنها وجود نداشت. دوم داروهایی که در داخل تولید می‌شد، اما تمام نیاز کشور را تامین نمی‌کرد و سوم داروهایی که تولید داخل دارند اما در گذشته گروهی از بیماران، درمان با داروهای خارجی را آغاز کرده‌اند و در طول درمان امکان جابه‌جایی آنها با داروی داخلی وجود نداشت.
ریاحی افزود: با وجود تمام این سیاست‌ها متاسفانه روند تخصیص ارز آن‌قدر مشکل داشته که این داروها و مواد اولیه آنها نیز برای واردات محدودیت جدی داشتند و ذخیره برخی از آنها به مرحله خطر در کشور رسیده بود که تلاش شد با تخصیص ارز یا با تعهد واردکنندگان به شرکت‌های خارجی، لااقل برای تامین نیازهای روز، این داروها به کشور برسند اما متاسفانه با این وجود کمبودها دیده می‌شود.
وی با بیان اینکه برای واردات برخی مواد اولیه به ارز چین و هند نیاز است، گفت: متاسفانه در تامین این ارزها نیز مشکل داریم که شاید دلیل آن عدم فروش نفت یا تسویه نشدن قراردادهای مربوط به آن باشد. در هر حال در این حوزه نیز مشکلات ادامه دارد.
عضو اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر این موضوع که نمی‌توان واردات دارو را با موضوعاتی مانند‌ نهاده‌های دامی مقایسه کرد، افزود: در رابطه با نهاده‌ها هم تنوع کم است و هم امکان واردات با وزن زیاد وجود دارد اما در رابطه با دارو ما با کمبود نزدیک به ٨هزار قلم دارو یا مواد اولیه مواجهیم که چون بیمه‌ها پول ما را به موقع نمی‌دهند، امکان خرید با حجم بالا ممکن نیست و باید در چند محموله به کشور وارد شود و همین موضوع چه برای تولیدکننده، چه برای واردکننده مواد اولیه و چه برای واردکننده دارو مشکل آفرین شده است.
ریاحی ادامه داد: در حال حاضر، در هر ماه روی سایت، سیاست‌گذاری جدید دارویی را اعلام می‌کنند و فهرست داروهای موردنیاز را به روز می‌کنند. هیچ واردکننده‌ای جلسه حضوری برای چانه‌زنی درباره واردات دارو ندارد و ما وقتی دارویی وارد می‌کنیم نیز مستقیما آن را تحویل می‌دهیم و حتی اگر نیاز شخصی داشته باشیم نیز مانند مردم عادی باید آن را از بازار تهیه کنیم؛ بنابراین هیچ موضوع پنهان و تردیدآمیزی در این زمینه وجود ندارد.
ادامه خبر…