ارز تجارت و صنعت سهمیه‌بندی شده است و فعالان اقتصادی می‌گویند علاوه بر اینکه این تصمیم بدون اطلاع قبلی و آن هم در ماه هفتم سال اتخاذ شده است، میزان ارز سهمیه‌بندی نه جوابگوی نیاز تجارت است و نه صنعت. رئیس اتاق بازرگانی تهران که در شورای گفت‌وگو به این موضوع پرداخت، آن را مصداق تغییرات ناگهانی و یک‌شبه‌ای دانست که سیاستگذار به‌صورت یک‌جانبه اتخاذ می‌کند. به گفته او، تعیین این میزان سهمیه ارزی در حالی است که تجار، تامین‌کننده اصلی نهاده‌های تولید هستند.

در نشست شورای گفت‌‌‌‌‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی در اتاق بازرگانی تهران، خبری از سوی رئیس اتاق تهران مطرح شد؛ در این نشست محمود نجفی‌‌‌‌‌عرب از سهمیه‌‌‌‌‌بندی تخصیص و تامین ارز به بخش‌های بازرگانی و صنعت خبر داد؛ او این اقدام دولت را که بدون اطلاع قبلی فعالان اقتصادی و آن‌هم در ماه هفتم سال‌انجام می‌گیرد رویه‌‌‌‌‌ای نامطلوب دانست. به گفته نجفی‌‌‌‌‌عرب ملاک این سهمیه‌‌‌‌‌بندی، برای صنعت میانگین دو سال با احتساب ضریب ۱.۲۵و برای بخش بازرگانی نیز میانگین دو سال‌گذشته با احتساب ضریب ۰.۸۵ خواهد بود. تعیین این میزان سهمیه برای بخش بازرگانی در حالی است که ۷۰ الی ۸۰‌درصد تجار، تامین‌‌‌‌‌کننده مواد اولیه واحدهای تولیدی هستند، ضمن آنکه این میزان ارز پاسخگوی نیاز آنها نیست.

در بخش دیگری از این نشست به مساله همیشگی ارز کالاهای اساسی، از جمله نهاده‌‌‌‌‌های دام و طیور پرداخته و از معطلی کشتی‌‌‌‌‌های حامل سویا در بنادر به دلیل عدم‌تخصیص ارز گلایه شد. علاوه‌بر این از اصرار دولت برای پرورش نژاد مرغ آرین انتقاد به‌عمل آمد و نیز نسبت به احتمال قطعی گاز صنایع در فصل زمستان به دلیل ناترازی هشدار داده شد. در این نشست استاندار تهران با توجه به گستردگی مسائل این استان از دعوت معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه‌‌‌‌‌های آتی خبر داد.
ادامه خبر…