روزنامه دنیای اقتصاد؛
 اوراسیا درهای خود را به روی محصولات ایران گشود. حذف ۷۴ کشور از جمله ترکیه، هند، کره و چین، از فهرست «کشورهای صادرکننده دارای تخفیف به این منطقه» فرصتی بزرگ را پیش روی اقتصاد ایران قرار داده که نیازمند توجه است. این اقدام که در آخرین جلسه اتحادیه اوراسیا تحت عنوان حذف تخفیفات تعرفه‌ای ابلاغ شده است، به ایران فرصت می‌دهد برای افزایش حجم صادرات به این منطقه اقدام کند. سال گذشته مجموع صادرات ایران به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا به ۱/ ۱میلیارد دلار رسید که نیمی از آن به کشور روسیه بود.
رقبای ایران از فهرست دریافت‌کنندگان تخفیفات تعرفه‌ای اتحادیه اوراسیا حذف شدند، این اتفاق به دنبال تعدیل 74 کشور درحال توسعه برخوردار از نظام تخفیف تعرفه گمرکی اوراسیا روی داد. به این ترتیب در فضای جدید، فرصت طلایی برای توسعه تجارت ایران در بازار اوراسیا فراهم شده است. در پنج سال گذشته حجم تجارت کالایی ایران در این بازار از حدود 2 میلیارد و 400 میلیون دلار فراتر نرفته است اما شرایط جدید بی‌شک می‌تواند جایگاه ایران را در بازار اوراسیا تغییر دهد؛ البته اگر درست برنامه‌ریزی شود. در واقع برای از دست ندادن این فرصت استثنایی حداقل نیازمند حذف قوانین دست و پاگیر داخلی در بخش صادرات و واردات هستیم؛ زیرا مشخص نیست ایران تا چه زمانی می‌تواند از تخفیفات تعرفه‌ای اتحادیه اوراسیا بهره مند شود. رقبای ایران نیز تا 5 می ‌2021 از این تخفیفات بهره‌مند بودند، اما طبق آخرین تصمیمات شورای‌عالی اتحادیه اقتصادی اوراسیا مقرر شد، کشورهای بهره‌مند از تخفیفات تعرفه‌ای مشترک اتحادیه اقتصادی اوراسیا محدودتر شوند. در فهرست جدید این اتحادیه، 74 کشور در حال توسعه از جمله ترکیه، چین، هند، کره جنوبی، کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، عراق، برزیل، ویتنام، هنگ‌کنگ، اندونزی، لبنان، سنگاپور، تایلند و مالزی که از تخفیف 25 درصدی تعرفه گمرکی برخوردار بودند، حذف شده‌اند.
خبر حذف تخفیفات تعرفه‌ای این اتحادیه را الهام حاجی کریمی، دبیر میز ایران در اوراسیا اعلام کرده است. به گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، شورای‌عالی اتحادیه اقتصادی اوراسیا به پیشنهاد برخی کشورهای عضو این اتحادیه در اکتبر 2020 تصمیم گرفت کشورهای بهره‌مند از تخفیفات تعرفه‌ای مشترک اتحادیه اقتصادی اوراسیا که در واقع همان نظام عمومی ترجیحات (GSP) روسیه است را مورد بازنگری قرار دهند و تعداد کشورهای بهره‌مند از این امتیاز را محدودتر کنند.
الهام حاجی کریمی اظهار کرد: در همین چارچوب در تاریخ 5 مارس 2021 فهرست جدید کشورهای برخوردار از این تخفیفات تعرفه‌ای تدوین شد و اخیرا در وب‌سایت رسمی این اتحادیه نیز منتشر شد. بر این اساس تعداد کشورهای در حال توسعه مشمول دریافت این تخفیفات تعرفه‌ای از 103 کشور به 29 کشور کاهش یافته؛ تعداد کشورهای کمتر توسعه یافته مشمول نیز از 50 به 48 کشور رسیده است.
دبیر میز اوراسیا تاکید کرد: نکته حائز اهمیت در فهرست جدید مربوط به کشورهای درحال توسعه برخوردار از نظام تخفیف تعرفه گمرکی (تخفیف 25 درصدی) این است که 74 کشور از جمله ترکیه، چین، هند، کره جنوبی، کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، عراق، برزیل، ویتنام، هنگ‌کنگ، اندونزی، لبنان، سنگاپور، تایلند و مالزی که کالاهای تولیدی آنها می‌توانست رقیب محصولات ایرانی در بازار اوراسیا باشد، حذف شده‌اند و از تاریخ 5 مارس 2021 به بعد از این امتیاز برخوردار نخواهند بود.
به گفته حاجی کریمی، این رویداد موقعیت ممتازی را در بازار اوراسیا برای ایران ایجاد خواهد کرد و محصولات ایرانی مشمول تخفیفات از لحاظ قیمت، رقابت‌پذیری بیشتری را نسبت به کالاهای سایر کشورها که در این لیست نیستند، خواهند داشت. وی اظهار کرد: طبق قاعده موسوم به ترجیحات مشترک اتحادیه اقتصادی اوراسیا، 25‌درصد تخفیف تعرفه‌ای برای حدود 1500 ردیف کالا (کد HS شش رقمی) که عمدتا محصولات کشاورزی هستند به کشورهای در حال توسعه تعیین شده، اعطا خواهد شد. البته درخصوص کشورهای کمتر توسعه‌یافته فهرست اقلام مشمول تخفیف گسترده‌تر و میزان تخفیف تا حدود تعرفه صفر تعیین شده است.
دبیر میز اوراسیا اضافه کرد: درخصوص این اقلام لازم است صادرکنندگان، همچون گذشته فرم‌های گواهی مبدأ فرم آ ( A) را از طریق اتاق‌های بازرگانی تهران و شهرستان‌ها دریافت کرده و اطلاعات و الزامات مورد نیاز آن از جمله مدارک مربوط به اثبات ایرانی بودن محصول صادراتی و حداقل 50 درصد محتوای داخلی آن را به دقت رعایت و ارائه کنند، همچنین مدارک و اسناد مربوطه را حداقل تا سه سال جهت پاسخگویی به درخواست‌های بررسی احتمالی توسط گمرکات طرف‌های اوراسیایی و اتاق‌های بازرگانی ایران نزد خود نگهدارند.
ادامه خبر…

balıkesir escort bayan