موانع واردات در مقابل صادرات

روزنامه دنیای اقتصاد؛

به‌‌دنبال موافقت وزارت صنعت، معدن و تجارت، فهرست اقلام مجاز به واردات از محل ارز صادراتی، از هزار قلم به ۳هزار و ۱۷ قلم افزایش یافته است. اما هنوز چالش‌های پیش‌روی اجرای این سیاست پابرجاست و اختلالات موجود در مسیر واردات کالا در مقابل صادرات طبق ابلاغیه ۱۷۷ برطرف نشده است. البته برخی مقامات دولتی این چالش‌ها را رد کردند. برای رفع تعهد ارزی از محل واردات در مقابل صادرات، کسانی که خواهان استفاده از ارز صادراتی هستند، صرفا باید در حوزه تخصصی خود کالا وارد کنند یا برای واگذاری ارز به غیر باید موافقت سازمان صمت استان اخذ شود. فرضیه بخش خصوصی این است که طبق تجربیات گذشته، معمولا وقتی عرضه ارز در سامانه نیما کاهش پیدا می‌کند، روش واردات در مقابل صادرات دچار اختلال شده و به نظر می‌رسد از این ابزار برای عرضه بیشتر ارز در سامانه نیما استفاده می‌شود.
محمد لاهوتی، رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران در این زمینه می‌گوید: دولت صادرکننده را مکلف کرده یا ارز خود را برای واردات خود استفاده کند یا آن را در سامانه نیما عرضه کند. او معتقد است: واردات در مقابل صادرات دستخوش تغییرات شده و صادرکننده برای استفاده از امتیاز واردات در مقابل صادرات که یا باید در حوزه تخصصی خود کالا وارد کند یا توافق سازمان صمت استان را برای واردات غیر از واردات خود بگیرد که این موضوع در رفع تعهد ارزی مشکلاتی ایجاد کرده است.
براساس گزارش اتاق تهران، وی پیش‌تر در جلسه هیات نمایندگان اتاق اعلام کرده بود که به عنوان مثال در حوزه کشاورزی و خشکبار، سوال این است که صادرکننده پسته یا خرما چه کالایی را برای واردات خود استفاده می‌کند که از این روش رفع تعهد ارزی کند یا اگر ارز را در سامانه نیما عرضه کند، با توجه به اینکه میانگین نرخ ارز در سامانه نیما ۲۰ درصد پایین‌تر از نرخ واقعی خود است، ممکن است برای قشری از صادرکنندگان که خوراک ارزان دارند این عدد مطلوب باشد؛ اما قطعا صادرکنندگان کالا‌های غیرنفتی را با مشکل مواجه خواهد کرد. از نگاه لاهوتی اشکالاتی که در سیستم رفع تعهد ارزی ایجاد شده، منجر به بروز اختلاف میان صادرکننده و واردکننده می‌شود که این معضل بزرگی است که عملا صادرکننده را به جای اینکه به صادرات بیشتر هدایت کند، درگیر مشکلات بیشتر می‌کند.
به‌رغم وجود این مشکلات اما برخی واردکنندگان معتقدند ارز حاصل از صادرات آسان‌تر از ارز نیما در دسترس است اما به دلیل تفاوت قیمت ارز نیما در مقابل ارز حاصل از صادرات، واردکنندگان اقلام نیمایی تمایلی به استفاده از حاصل صادرات ندارند. محمدمهدی نهاوندی، عضو هیات‌مدیره فدراسیون واردات در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» در این باره می‌گوید: ارز حاصل از صادرات با تمام مشکلات موجود راحت‌تر از ارز نیمایی در اختیار برخی گروه‌های کالایی قرار می‌گیرد. با این حال، واردکنندگان تمایلی به استفاده از ارز حاصل از صادرات ندارند، زیرا کالایی که از محل صادرات ارز دریافت می‌کند گران‌تر از همان کالاهایی است که ارز نیما دریافت می‌کند.
ادامه خبر…
2021-06-23T10:01:59+04:302 تیر 1400|اخبار بازرگانی|

ثبت ديدگاه

عنوان

Go to Top