در نشست روسای اتاق‌های ایران و امارات، راه‌‌‌‌‌‌‌‌های گسترش همکاری‌های تجاری و ارتقای سطح همکاری‌‌‌‌‌‌‌‌ها میان دو اتاق بررسی‌شده و بر برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌ریزی عملیاتی برای رفع موانع همکاری‌های مشترک تاکید شد. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، گفت: اتاق‌های ایران و امارات باید برای توسعه روابط میان بخش‌های خصوصی دو کشور در بخش‌های دارای مزیت اقتصادی، برنامه و راهکارهای عملیاتی تعریف کنند.
به گزارش روابط‌عمومی اتاق ایران حسین سلاح‌ورزی، در دیدار با عبدالله المزروعی، رئیس فدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنایع امارات‌متحده‌عربی، افزود: در این مسیر، شناسایی موانع و مشکلات بر سر راه توسعه روابط دو کشور و تلاش و پیگیری اتاق‌ها برای مرتفع‌کردن این موانع، پیش‌‌‌‌‌‌‌‌نیاز افزایش سطح مناسبات تجاری ایران و امارات است. او با طرح درخواست از رئیس اتاق امارات برای پیگیری حل مشکلات شرکت‌های ایرانی در امارات، ادامه داد: تسهیل صدور روادید کار برای نیروهای متخصص ایرانی حاضر در امارات، اتخاذ سازوکارهای نوین برای حل مشکل مراودات بانکی و مالی میان تجار دو کشور، فعال‌‌‌‌‌‌‌‌سازی اتاق مشترک متناظر در امارات و فقدان ساز‌‌‌‌‌‌‌‌وکار داوری برای رفع اختلافات احتمالی میان تجار ایرانی و اماراتی از طریق نهاد مشترک داوری آی‌‌‌‌‌‌‌‌سی‌‌‌‌‌‌‌‌سی و از جمله مشکلات موجود بر سر راه شرکت‌های ایرانی برای فعالیت در امارات است. سلاح‌‌‌‌‌‌‌‌ورزی تصریح کرد: همکاری در زمینه‌‌‌‌‌‌‌‌های تولید دارو و تجهیزات پزشکی، مواد غذایی و محصولات کشاورزی، استفاده از امکانات ترانزیتی ایران برای حمل‌ونقل مواد غذایی و غلات و سایر کالاها در مسیر امارات – اوراسیا و همچنین استفاده از توان بخش‌خصوصی ایران در این زمینه، همکاری شرکت‌های ایرانی و اماراتی برای اجرای پروژه‌های فنی و مهندسی دوجانبه یا سه‌‌‌‌‌‌‌‌جانبه در کشورهای ثالث، ازجمله زمینه‌‌‌‌‌‌‌‌های همکاری سودآور و موفق برای هر دو کشور خواهد بود.
رئیس فدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنایع امارات‌ متحده‌ عربی نیز در این دیدار، با استقبال از حضور تجار و شرکت‌های ایرانی در این کشور، گفت: قوانین جدید و تسهیلات امارات برای تجار خارجی، فرصت خوبی برای همکاری‌های اقتصادی و تجاری تجار دو کشور خواهد بود. عبدالله المزروعی، با اشاره به اشتراکات و قرابت‌های دینی، فرهنگی و روابط دیرینه میان مردم دو کشور، ادامه داد: باید از این فرصت برای توسعه همکاری‌های اقتصادی استفاده کنیم؛ تا جایی‌که تجار ایرانی اتاق امارات را خانه خود بدانند. اتاق‌های ایران و امارات هم باید روابط خود را بیش از گذشته توسعه دهند. المزروعی با تاکید بر اینکه در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی آماده همکاری هستیم، افزود: انعقاد موافقت‌نامه‌‌‌‌‌‌‌‌های همکاری در زمینه اجتناب از دریافت مالیات مضاعف، حمایت از سرمایه‌گذاری‌های متقابل، همکاری‌های گمرکی و حمل‌ونقل راهگشای توسعه روابط تجاری میان بخش‌های خصوصی دو کشور خواهد بود.
ادامه خبر…