روزنامه دنیای اقتصاد؛
با وجود شدت گرفتن تحریم‌های ظالمانه نظام سلطه و محدودیت‌های ناشی از پاندمی کرونا، در سال ۹۹ کشورمان به بیش از ۱۴۳ کشور جهان صادرات و از ۱۲۳ کشور واردات داشته است.
به نقل از گمرک، سیدروح‌الله لطیفی دبیر شورای اطلاع‌رسانی و سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: کشورمان در سال ۹۹ به ۱۴۳ کشور جهان صادرات انواع کالاهای ایرانی را داشته که بالغ بر ۳۴ میلیارد و ۹۹۸ میلیون دلار ارزش صادرات بوده است. ضمن آنکه کشورمان در این سال از ۱۲۳ کشور جهان واردات کالا با ارزش ۳۸ میلیارد و ۸۹۲میلیون دلار داشته است. لطیفی افزود: سه مقصد کالاهای تجاری کشورمان، چین بابیش از ۹میلیارد و ۷۷میلیون و ۱۲۳هزار و ۲۳۴ دلار، عراق با هفت میلیارد و ۴۴۸ میلیون و ۴۳۱ هزار و ۶۷۳ دلار و امارات با ۴ میلیارد و ۶۶۱میلیون و ۶۲۱هزار و ۶۸۲ دلار بودند. پس از این سه کشور، ترکیه با ۲ میلیارد و ۵۳۶ میلیون و ۶۱۶ هزارو ۶۸۸ دلار و افغانستان با ۲ میلیارد و ۳۰۸ میلیون و۴۰۱هزار و ۲۵۹ دلار اصلی‌ترین مقاصد کالاهای ایرانی در سال ۹۹ بودند. همچنین کمترین صادرات کشورمان در اطلس جهانی تجارت به لوکزامبورگ با ۴۴۸ دلار بوده است.
لطیفی در ادامه درخصوص کشورهای طرف معامله برای تامین کالاها و واردات به کشورمان گفت: در سال ۹۹ مبدا اصلی واردات کشورمان شامل چین با ۹ میلیارد و ۸۴۳ میلیون و پنج هزارو ۹۵۱ دلار و پس از آن امارات متحده عربی با ۹ میلیارد و ۷۵۷ میلیون و ۷۸۷ هزار و ۵۹۱ دلار و ترکیه با چهار میلیارد و ۴۰۰ میلیون و ۹۱ هزار و ۸۲ دلار بودند. سخنگوی گمرک گفت: نزدیک به ۵۰ درصد صادرات کشور در سال ۹۹، محصولات پتروشیمی و پایه نفتی، ۲۰درصد محصولات معدنی و صنایع معدنی،۱۸ درصد محصولات کشاورزی و صنایع غذایی، حدود ۱۰ درصدی کالاهای صنعتی و میعانات گازی و صنایع دستی با هم سهمی بیش از یک درصد بودند.
ادامه خبر…

kırşehir escort